X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
چگونگی تکریم از رزمندگان و ایثارگران جنگ در سایر ملل - آمریکا - روزنوشت های جانبازی

روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

دوشنبه 29 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 10:16 ق.ظ

چگونگی تکریم از رزمندگان و ایثارگران جنگ در سایر ملل - آمریکا

همه کشورها در تاریخ خود یک یا چند جنگ را تجربه کرده‌اند. جنگی که اغلب حاصل زیاده‌‌خواهی و طمع قدرتهای متجاوز بوده است.

هر چند جنگ تلخ است اما دفاع جانانه از تجاوز دشمن، شیرینی ماندگار و تاریخی دارد.

پایان جنگ و آغاز دوران صلح، با برخی تجلیل‌ها و تکریم‌ها از بازماندگان جنگ همراه است. در ایران نیز با پایان 8 سال دفاع مقدس مراکزی عهده‌دار تکریم و تجلیل از رزمندگان، جانبازان و خانواده‌‌های شهدا شدند که فعالیت آنها هرگز در حد و اندازه ایثار و رشادت رزمندگان ما نبوده و نیست. این که ما در تکریم از حماسه‌سازان 8 سال دفاع مقدس چه کرده‌ایم و چه نکرده‌ایم موضوع این مقاله نیست؛ اینکه دیگران با بازماندگان جنگهای خود چه کرده‌اند، موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است. قابل ذکر است که این مقاله چکیده پژوهشی است که در سال 1380 از سوی بنیاد شهید صورت پذیرفته است.  

 

امریکا

امریکا یکی از مطرح‌ترین کشورها در بسیاری از درگیری‌های خونین جهانی است. این کشور جنگ مرزی نداشته و عمدتا ارتش آن در خارج از مرزها و به اصطلاح در جهت «دفاع از منافع امریکا» به لشکرکشی پرداخته است؛ جنگهای مکزیک (1848) جنگ داخلی (1866) جنگهای هندوستان (1869 تا 1898) جنگ اسپانیا امریکا (1989) شورش فیلیپین (1899) شورش بوکسر (1900) آرام ساختن کوبا (1909) اردوکشی تنبیهی به مکزیک (1916) اردوکشی وراکروز (1914) جنگ جهانی اول (21 1917) جنگ جهانی دوم و کره (45 1940) ویتنام و درگیری‌‌های دیگر (1976 1955) بحران ایران و لبنان (90 1979) تهاجم گرانادا، تهاجم پاناما، بحران خلیج‌فارس (1990) نمونه‌هایی از لشکرکشی‌ها و درگیری‌های سربازان و اتباع امریکایی می‌باشند. 

هر فردی (از هر ملیتی) که در نیروهای مسلح امریکا باشد و معلول شود، تحت حمایت سازمان کهنه سربازان معلول امریکایی دی.ای.وی ()d.a.v قرار می‌گیرد. در این راستا بیش از 60 اداره مشغول به خدمات‌رسانی به معلولان هستند. عمدتا افسران وظیفه مشغول رسیدگی به چنین اداره‌هایی هستند. سازمان کهنه سربازان دارای یک نشریه (روزنامه) بوده که کلیه اخبار مربوط به تغییرات قوانین، مستمری‌ها و... را به اطلاع کهنه سربازان می‌رساند. سازمان «کهنه سربازان امریکایی» برنامه‌های زیر را برای افراد تحت پوشش اجرا می‌کند: 

1 - صندوق اعانه بلایا: برای حمایت هنگام بروز بلایای طبیعی

2 - برنامه همایش اطلاع‌رسانی: اطلاع‌رسانی به کهنه سربازان معلول برای شرکت در گردهمایی‌ها (همراه با وابستگان.)

3 - به دلیل بروز برخی بیمار‌ی‌های خاص بومی در میان سربازان مشارکت‌کننده در جنگ ویتنام «برنامه توسعه کهنه سربازان ویتنامی» پیش‌بینی گردیده است.

4 - برنامه کمک به کهنه سربازان مسن‌تر: با افزایش سن معلولان مسائل و مشکلات جدیدی عارض می‌شود که مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

5 - برای معلولانی که علاوه بر معلولیت به بیماری‌هایی نیز مبتلا می‌شوند با ارائه مدارک مثبت پزشکی امکانات دیگری تعلق می‌گیرد.

6 - تحت پوشش قرار دادن وابستگان: وابستگان شامل همسر، کودکان، فرزندخواندگان، والدین و فرزندان مدرسه‌ای تا 23 سال و شوهر زنانی که در جنگ حضور داشته‌اند.

7 - اگر همسر فردی که بیش از 30 درصد معلولیت دارد از وی مراقبت کند حق مراقبت ویژه‌ای را دریافت می‌کند و اگر معلول مجرد باشد مقرری خاصی در نظر گرفته شده است.

8 - به معلولانی که با شرایطی مستحق دریافت اتومبیل می‌باشند 8 هزار دلار کمک برای خرید اتومبیل تعلق می‌گیرد، ضمنا با توجه به نوع معلولیت وسایل موردنیاز برای ماشین نصب می‌گردد.

9 - با توجه به نوع معلولیت مسکن تطبیقی خاص ارائه می‌گردد.

10 - هزینه پوشاک به مبلغ سالانه 534 دلار پرداخت می‌شود.

11 - مزایای خاصی برای معلولیت‌های شدید پیش‌بینی شده است.

12 - در مواردی که معلول نیاز به خدمات آموزشی شغلی داشته باشد، ارائه می‌شود.

13‌ - مزایای حقوق کهنه سربازان هیچ‌گاه کاهش نمی‌یابد. بلکه برعکس افزایش حقوق و تامین اجتماعی متناسب با افزایش مزایا پرداخت می‌شود.

14 - علاوه بر پرداخت هزینه دفن معلولان فوت شده؛ آنان در گورستان‌های ملی به خاک سپرده می‌شوند.

15 - به بازماندگان معلولان فوت شده (در صورت داشتن شرایط)، مستمری پرداخته شده و مورد حمایت قانونی قرار می‌گیرند.

 

منبع سایت جام جم آنلاین به نقل از کتاب چگونگی تکریم از رزمندگان و ایثارگران جنگ در سایر ملل